Google+ Pomysłowe Pieczenie: Domowy twaróg

czwartek, 14 maja 2015

Domowy twaróg

z kwiatami i cytrynową oliwą




Jest chleb, jest jogurt teraz przyszedł czas na domowy twaróg, który również powstaje w mojej kuchni bardzo regularnie. Jego smak nie ma nic wspólnego z tym sklepowym. Jest delikatny, kremowy i uzależnia, zarówno jego jedzenie jak i produkcja. Jemy go w naleśnikach, na kanapkach, dodaję do ciasta, jemy sam polany dobrą oliwą. Ale mi najbardziej smakuje właśnie tak jak na zdjęciu, z dużą ilością stokrotek, kwiatów jarmużu, szczypiorku, posypany czerwonym pieprzem i polany cytrynową oliwą. Czasami jeszcze dodaję kilkudniową skórkę z domowego chleba, taką spieczoną:-). Zapewniam Was lepszych smaków nie znajdziecie!




Składniki na ser:



3 litry mleka świeżego z dużą zawartością tłuszczu 

2 litry maślanki 

sok z 1 dużej cytryny

1 łyżeczka soli morskiej

100 g naturalnego domowego jogurtu ( dodaję jogurt bo lubię jak mój twaróg jest wilgotny )

Do dużego garnka wlewamy mleko, maślankę i sok z cytryny. Podgrzewamy  na średnim ogniu. Przed samym momentem zagotowania serwatka oddzieli się od tłuszczu, mieszamy całość przez minutę i ściągamy z ognia. Duże sito wykładamy gazą, złożoną dwukrotnie i umieszczamy nad miską. Całość przelewamy przez sito, dobrze odcedzając.  Powstały w ten sposób ser umieszczamy w misce i dodajemy 1 łyżeczkę soli morskiej i jogurt, dokładnie mieszamy. 
Serwatka, która wypełni miskę pod sitem może być wykorzystana do upieczenia chleba czy ciasta, ugotowania zupy, do koktajlu, można ją nawet dodać do wanny podczas kąpieli lub zwyczajnie wypić:-).
Twaróg i serwatkę przechowujemy w lodówce. 

Z powstałego twarogu można sobie przygotować taką oto sałatkę. Wystarczy umieścić twaróg w miseczce, posypać go czerwonym pieprzem, dodać stokrotki, kwiaty jarmużu, szczypiorek, skórkę z chleba, całość obficie polać cytrynową oliwą. 


Smacznego!


5 komentarzy:

  1. jak pięknie! moja babcia zawsze robi domowe sery,mało kiedy kupuje z czego i z chęcią korzystam :3

    OdpowiedzUsuń
  2. rewelacja, jeszcze takie ładne zdjęcia:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pyszne i piękne danie :) Tak się zastanawiałam, co to za brązowe kawałeczki leżą w twarożku, a to skórki od chleba - rewelacyjny pomysł :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo interesujący przepis na ser, chętnie skorzystam.

    OdpowiedzUsuń